:: Last boy available for a loving home ::
:: Ešte jeden psík hľadá milujúcu rodinu ::

Jokhang is a 3 months old very perspective male with the sweetest easy-going character. For more information contact us under khyimi@khyimi.eu or phone +421 905 235 377
Jokhang je trojmesačný veľmi nádejný psík s vynikajúcou bezproblémovou povahou. Pre viac informácií nás kontaktujte na khyimi@khyimi.eu alebo zavolajte +421 905 235 377

Our puppies are born on the 7th of May 2018 :: 7. mája 2018 sa nám narodili šteniatka

Our puppies are born on 3rd of July 2016 :: 3. júla 2016 sa nám narodili šteniatka

Viac tu: https://www.khyimi.eu/puppies/e-2016/


Contact::Kontakt: khyimi@khyimi.eu

1/APR/2017 Happy 7th birthday Khyi-Mi "B" litter! Bodja celebrated his birthday at the show in Bratislava and he made me very happy and proud again. TT's were shown under Mr. Lozic Željko. Bodja won the breed with Exc.1, CAC, CACIB, Cruft's Qualification and BOB and he was awarded
BEST IN GROUP 3rd
by Mrs. Tatjana Urek. Thank you to the judges. At the final ring, I've had the best supporter ever - my son Miško who cheered loudly all the time :)*
Congratulations also to Khyi-Mi Emchi Lamleh Bhagya who won Very perspective 1 in the Puppy Class with his owner Zuzana Bruderova.

Our puppies are born on 3rd of July 2016 :: 3. júla 2016 sa nám narodili šteniatka


For more information click Litter E :: Pre viac informácií kliknite Vrh E

24/MAR/2016 Congratulations to the new daughters of Bodja in Finnland. All the best, girls. Watch all the sired litters of Bodja.

24/MAR/2016 Gratulujeme k narodeniu nových Bodjových šteniatok vo Fínsku. Dievčatkám prajeme všetko dobré! Pozrite si všetky Bodjove šteniatka.

 

6/MAR/2016 Sometimes in my life, I start to misdoubt what I'm doing years ago. Then, I need an important signal or a kick to know what way to go. This time I was seriously thinking about an another breed, but I stil wasn't 100 % sure if this is what I really want to do. So, I decided to believe to one signal - the result of the show in Graz / A where I showed Bodja under well respected breed specialist Primož Peer / SI. It was a lot at hazard so I felt stagefever after very long time again.  But Bodja enjoyed the show after the long show-break and it was really a pleasure to show him. The result was the special signal for me - Excellent 1, CAC, CACIB, Best Male, Best Of Breed. Thank you to Mr. Peer I'll stay with Tibetan Terriers henceforth... ... and I start to plan the next litter seriously.

6/MAR/2016 Občas v živote zapochybujem o tom, čo už roky robím. Potom potrebujem znova nakopnúť tým správnym smerom, aby som vedela, ako ďalej. Tentoraz som vážne uvažovala o inej rase, ale nebola som si na 100 % istá, či je to skutočne to, čo chcem. Preto som sa rozhodla veriť jedinému signálu - výsledku výstavy v rakúskom Grazi, ktorú mal posudzovať veľmi uznávaný odborník, špecialista na rasu, p. Primož Peer zo Slovinska. V stávke bolo oveľa viac, ako obvykle, preto som po dlhom dlhom čase znova pred vstupom do kruhu cítila trému. Ale Bodja si výstavu po dlhšej výstavnej prestávke pekne užíval a vystavovať ho bol pôžitok. Výsledok Výborný 1, CAC, CACIB, Najlepší pes, Best Of Breed bol pre mňa tým rozhodujúcim signálom. Vďaka p. Peerovi zostávam aj naďalej s tibetskými teriérmi... ...a vážne začínam plánovať ďalší vrh.

TOP TT 2015 - Bodja25/FEB/2016 Bodja did it again. For the fourth time in his almost 6 years long life he is the Winner TT of the year in Slovakia and in this year he is also the allover Tibetan breeds winner again.
Thank you to all the judges who have judged him - in 2015 - to 22 x Best of Breed, 4x Best in Group, 2x Best In Specialty Show and 1x Best In Show.

25/FEB/2016 Bodja to znova dokázal! Už po štvrtý krát vo svojom ani nie 6 ročnom živote sa stal Tibetským Teriérom Roka a aj v tomto roku počtom bodov predbehol aj všetky ostatné tibetské rasy. Ďakujeme rozhodcom, ktorí ho v roku 2015 posúdili s výsledkami 22x Best of Breed, 4x Best in Group, 2x Best In Specialty Show a 1x Best In Show.

 

 

28/JAN/2016 EJW'15 Khyi-Mi Dpon Po Lamleh 'Marve' is HD A/B - final B. He is also NCL/PLL/PRA3/rcd4 DNA tested clear. Congratulations to his owners Rita Andreassen and Lill M. Syvertsen. 

 

28/JAN/2016 EJW'15 Khyi-Mi Dpon Po Lamleh 'Marve' je HD A/B - výsledok B. Prešiel aj DNA testmi na NCL/PLL/PRA3/rcd4 s tým najlepším výsledkom - clear. Gratulujeme jeho majiteľkám Rita Andreassen a Lill M. Syvertsen.